Behov av en motionslicens, för att spelarna ska vara försäkrade även om de inte deltar i tävlingsverksamhet, har uppstått och förbundsstyrelsen har beslutat att införa en sådan licens.
Under våren 2024 fördes det samtal med föreningar utanför SWE3, samt med personer som vill starta föreningar och som är intresserade av medlemskap i SWE3. Dessa föreningar har främst verksamhet som är kopplad till skolan, och kommer inte bedriva samma tävlingsverksamhet som övriga medlemsföreningar gör.
Motionslicensen, är precis som namnet antyder en licens för de som motionerar och inte deltar i matchspel. Motionslicensen berättigar inte till spel i av ledningsgrupper sanktionerade tävlingar, men ger spelaren en olycksfallsförsäkring.
Licenskostnaden för 6-16 år är 250 kr per förening för fritt antal spelare, och för 17 år och uppåt är den 1 000 kr per förening för fritt antal spelare.