Lunds Landhockeyklubb Nayan har spridit glädjen med landhockey till unga elever runt om i Lund. Som en del av ett initiativ för att introducera fler barn till sporten har klubben nyligen besökt Fågelskolan och International School of Lund.
Den 18 september deltog Lunds LHK Nayan i Gemenskapsdag på Fågelskolan, en dag där elever i åldrarna 7–15 fick prova på olika sporter och aktiviteter.
Under fyra pass på 45 minuter fick mer än 80 barn lära sig grunderna i landhockey, delta i roliga uppvärmningsövningar och spela matcher i perfekt hockeyväder. Eleverna plockade snabbt upp nya färdigheter och visade fantastisk energi under hela dagen, vilket imponerade på tränarna Gabbi och Colin från Nayan.
Nayan vill rikta ett stort tack till Fågelskolans lärare och personal för utmärkt organisation, varmt bemötande och stöd som gjorde dagen till en riktig succé.
När det kallare vädret kom fortsatte klubben sitt arbete med flera inomhuspass. Under hela november har Matilda, Pablo, Laura, Maud och Gabby från Nayan introducerat inomhushockey för elever i åldrarna 11–16 år på International School of Lund under deras idrottslektioner.
Träningarna har varit fulla av energi när eleverna upptäckt den snabba och dynamiska sidan av inomhushockey. Det har varit en givande upplevelse för både spelare och tränare att se så många unga prova på och uppskatta sporten.
Om du är idrottslärare eller fritidspedagog i Lund och är intresserad av att prova landhockey, kontakta gärna Lunds LHK Nayan på nayanlhk@gmail.com.
