Lördagen den 22 november ska SM-guldet i U18 i amerikansk fotboll delas ut. Lagen i finalen är två av landets bästa juniororganisationer – årets seriesegrare i U18, Limhamn Griffins, tar emot Tyresö Royal Crowns, fjolårets U19-mästare. Finalen spelas på Lindängens IP i Malmö och livesänds på SWE3 Play.
Se SM-finalen i U18 2025 live på SWE3 Play
Stämningen i Limhamn Griffins inför finaldagen är samlad, men samtidigt laddad med ett tydligt självförtroende.
– Vi är lugna och medvetna om vad som väntar på lördag. Vi vet vad som krävs för en vinst, säger Limhamn Griffins landslagscorner Caj Ekström.
Lagandan har varit en central del av Limhamns framgångar under hösten, något flera spelare återkommer till.
– Vi känner oss som ett lag. Vi vinner eller förlorar tillsammans, säger running back Gabriel Karlsson.
Den kollektiva tryggheten blandas med en tydlig hunger efter mer.
– Vid den här tiden på säsongen är vi mer motiverade än någonsin. Vi är väldigt hungriga, säger den defensiva linjespelaren Valdemar Sone.
När det gäller nycklarna till att faktiskt ta hem guldet är svaren tydliga: disciplin och genomförande.
– De som håller huvudet kallt kommer att gå därifrån som vinnare, säger Caj Ekström.
– Disciplin. Det är det viktigaste, säger Gabriel Karlsson.
– Att allt utförs som det ska – anfall, försvar och special teams – det är så vi vinner, säger Valdemar Sone.
Motståndet från Tyresö Royal Crowns respekteras högt av hela laget.
– Tyresö är ett otroligt välcoachat lag med många skickliga spelare, säger Ekström.
– Deras coachingstab och deras speed sticker verkligen ut, säger Sone.
För Griffins försvarsspelare Vide Blomqvist handlar det om att möta Tyresös intensitet från första spel.
– Deras explosiva anfall och deras hårdhet i linjen är det som utmärker dem mest. Vi måste matcha det, säger han.
Samtidigt råder ingen tvekan om vad spelarna drömmer om när de går ut på Lindängens IP på lördag.
– Att stå på hemmaplan med guldtrofén i handen, säger Gabriel Karlsson.
– En fumble recovery till game-winning touchdown hade inte varit fel, säger Valdemar Sone.
Oavsett hur matchen utvecklas väntar en final mellan två lag som kombinerar skicklighet, bredd och vilja att avgöra i de stora lägena. Ett hungrigt Griffins på hemmaplan – mot ett Tyresö som alltid levererar när mycket står på spel.
